Sleipner DC Thruster (On/Off) - SE30/125S
Item: #883445 | Part Number: SE30/125S
Important Info
Want an email once available?
Notify Me
Total
Description
Description
Side-Power General Features:
  • Built for outstanding performance year after year
  • Performance
  • Safety:
    • Safety features protect against technical and operator errors
    • No overheating of electric motor
    • Mechanical protection of drive gear
    • Electronic protection against sudden change of drive direction
    • No accidental operation from child-safe on/off and automatic deactivation
  • Reliability:
    • In-house manufacturing and assembly
    • Engineering through experience
    • Use of superior materials
    • Controlled quality of every supplied part
    • 2-Year limited warranty
  • Installation
    • Side-Power's close co-operation with major boat builders results in easy installation
    • Compact-sized units
    • "Plug and Go" electric wiring
    • Easily accessible battery cable terminals
    • Fast and safe propeller mounting with locknut
    • Professional and solid GRP stern thruster kits
    • Easy access zinc anodes
SE Series Features:
  • Standard, Single Speed (ON / Off) bow and stern thrusters
Specifications:
  • Thrust @ 10.5VDC: 88 lbs (40 kg)
  • Thrust @ 12VDC: 105 lbs (48 kg)
  • Approx. Boat Size: 26-34' (8-10.5 m)
  • Tunnel Diameter (I.D.): 4.92" (125 mm)
  • Propulsion System: Single
  • Power @ 10.5V: 3 hp (2.2kw)
  • Voltage: 12VDC
  • Minimum Battery Capacity: 570 CCA SAE
  • Recommended Fuse Size: 250 Amp (SMANL250)
  • Manufacturer: Side-Power
  • Min Depth to Top of Tunnel: 3.70" (94mm)
  • Min Depth to Center of Tunnel: 7.40" (188mm)